گروه مهاجرتی افق ماندگار

شرایط و مراحل دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

اگر به فکر پیدا کردن یک منبع برای اطلاع از بورسیه های تحصیلی کانادا هستید در ابتدا باید با شرایط کلی مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی آشنا شوید و همچنین مراحل اقدام برای دریافت آن را بدانید. در ادامه این مقاله خبر خوبی برای شما داریم می‌توانید به دنبال موقعیت‌های بورسیه تحصیلی کانادا برای سال تحصیلی پیش‌رو باشید! برای پیدا کردن بورسیه‌های تحصیلی متعدد مخصوص دانشجویان بین‌المللی، می‌توانید به وبسایتی که در انتهای مقاله معرفی شده است مراجعه کنید.

این بورسیه‌های بین‌المللی برای دانشجویان مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در دسترس است. دانشجویان بین‌المللی با داشتن نمره‌ی آزمون آیلتس می‌توانند برای ادامه تحصیل در کانادا مجوز تحصیلی دریافت کنند.

بهتر است بدانید در کانادا تعداد زیادی از دانشگاه ها در رتبه بندی جهانی قرار دارند. زمان ایده آل برای اپلای بورسیه های تحصیلی هر سال، پاییز سال قبل است.

چطور بورسیه تحصیلی از کانادا دریافت کنیم؟

اپلای برای بورسیه تحصیلی بهترین راه تامین مالی تحصیلات شما در کانادا ست، که به شما اجازه می دهد تحصیلاتتان در مقطع بالاتر مورد علاقه تان را بدون اینکه متحمل هزینه های مالی سنگینی شوید، ادامه دهید. در سال های اخیر، کانادا به عنوان محبوبترین مقصد برای ادامه تحصیل از دیدگاه دانشجویان شناخته شده است.

بنابراین اگر مایل به ادامه تحصیل در کانادا هستید اما تمکن مالی کافی ندارید، این مقاله راهنمای خوبی برای کمک به شماست. در این مقاله در رابطه با نحوه اخذ اسکولارشیپ یا بورسیه تحصیلی در کانادا، انواع متعدد بورسیه های تحصیلی، شرایط دریافت بورسیه، دانشگاه ها و … صحبت خواهیم کرد.

 

آیا کانادا برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی ارائه می دهد؟

کانادا انواع بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. اغلب دانشگاه های کانادایی، کالج ها و سازمان ها انواع متفاوت بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی که تمایل به ادامه تحصیل در کانادا دارند، ارائه می دهند. به عنوان یک دانشجوی در حال تحصیل در کانادا، می توانید از فاند یا فول فاند نیز بهره مند شوید.

دولت کانادا بورسیه های تحصیلی متعددی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. برنامه بورسیه تحصیلی Canada Graduate، برنامه بورسیه تحصیلی The Vanier Canada Graduate و برنامه فلوشیپ Banting Postdoctoral تعدادی از بورسیه های دولتی برای مقاطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی هستند.

این بورسیه ها کمک هزینه مالی برای شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی و هزینه های مربوط به تحقیقات را تامین می کند. به علاوه، سازمان های متعددی بورسیه هایی به دانشجویان بین المللی در کانادا ارائه می دهند. تعدادی از این بورسیه ها شایسته محور هستند بنابراین باید عملکرد تحصیلی عالی از خود نشان دهید.

 

نحوه اپلای برای بورسیه های تحصیلی در کانادا:

درخواست برای بورسیه های تحصیلی یا اسکولارشیپ یک کار دلهره آور است. شما باید در هر گام فعال و قوی باشید. اما مهمتر از همه، باید تمام فرآیند اپلای برای بورسیه تحصیلی در کانادا را بدانید. اجازه دهید نگاهی به فرآیند اپلای برای اسکولارشیپ در کانادا بیاندازیم:

گام اول: جستجوی اسکولارشیپ یا بورسیه تحصیلی

گام اول در اپلای برای اسکولارشیپ، جستجوی بورسیه های تحصیلی است که با شرایط، علایق و اهداف تحصیلی شما مطابقت داشته باشد. می توانید جستجوی بورسیه های تحصیلی را به صورت آنلاین، از طریق شرکت در سمینارها یا نمایشگاه های مختلف انجام دهید و اطلاعات کافی در رابطه با بورسیه مورد نظر را کسب کنید.

گام دوم: اپلای برای بورسیه تحصیلی

بعد از نهایی سازی بهترین بورسیه های تحصیلی بر مبنای نیازهای شما، زمان مناسبی برای اپلای است. هر درخواستی متفاوت از سایر درخواست ها است اما تمامی آنها از شما خواهند خواست که انگیزه نامه، توصیه نامه، ریزنمرات دانشگاهی و .. را ارسال کنید.

گام سوم: پیگیری

بعد از ارسال درخواست اسکولارشیپ، باید صبورانه منتظر باشید و از ارائه دهنده اسکولارشیپ پیگیری کنید. باید مطمئن باشید که تمامی مدارک شما دریافت شده اند. به خاطر داشته باشید که این گام خیلی مهمی برای فرآیند درخواست یا اپلیکیشن شماست.

گام چهارم: آماده مصاحبه اسکولارشیپ شوید

ارائه کننده بورسیه تحصیلی ممکن است بخواهد با شما مصاحبه داشته باشد. برای دانشجویان بین المللی، این مصاحبه به صورت مجازی از طریق ویدئو کنفرانس برگزار می شود. باید در این مرحله خودتان را برای مصاحبه آماده کنید.

گام پنجم: حفظ صلاحیت و شرایط جهت دریافت بورسیه تحصیلی

وقتی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوید، باید همچنان واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی باقی بمانید. باید معدل مشخصی را حفظ کنید یا در فعالیت های فوق برنامه مشارکت داشته باشید. اگر موفق به حفظ شرایط و نتایج لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی نباشید، نمی توانید برای ترم های آتی بورسیه تحصیلی خود را تمدید و دریافت کنید.

 

انواع بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

قبل از اینکه شروع به تحقیق در رابطه با بورسیه های تحصیلی داشته باشید، بهتر است از انواع بورسیه های تحصیلی اطلاع یابید. اغلب دانشگاه های کانادایی بورسیه های تحصیلی یا اسکولارشیپ را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. می توانید این اسکولارشیپ ها را به دو طریق دسته بندی کنید: نیاز محور و شایسته محور

بورسیه شایسته محوری یا merit-based

این اسکولارشیپ ها نوعی از بورسیه تحصیلی هستند که توسط دولت، سازمان های خصوصی و دانشگاه های کانادا با توجه به سوابق تحصیلی، کار های پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین شایستگی افراد به آنها تعلق می گیرد.

اطلاعات بیشتر: بورسیه شایسته محوری یا merit-based کانادا

بورسیه نیاز دانشجو یا need-based

بورسیه نیاز دانشجو یا بورسیه تحصیلی نیاز محور یا need-based به دانشجویانی ارائه می شود که نیاز به کمک مالی برای ادامه تحصیلشان دارند. این بورسیه ها متعلق به دانشجویانی با پیشینه درآمدی کم می باشد و نوعی کمک هزینه به دانشجویان در کشور کانادا است که بدون در نظر گرفتن شرایط تحصیلی و نمرات با توجه به شرایط موجود به برخی از دانشجویان ارائه می شود.

اطلاعات بیشتر: بورسیه نیاز دانشجو یا need-based در کانادا

 

وام تحصیلی در دانشگاه های کانادا

برنامه وام دانشجویی کانادا یک گزینه ارائه شده توسط دولت فدرال کانادا برای دانشجویان کانادایی جهت تحصیل در کانادا است که نیاز به وام های قابل بازپرداخت دارند. این وام ها در وهله اول، برای شهروندان کانادایی در دسترس هستند؛ اما برای برخی از دانشجویان بین المللی با شرایط خاص و تحت پوشش، مانند پناهندگان نیز قابل درخواست هستند.

اطلاعات بیشتر: وام تحصیلی در دانشگاه های کانادا

دریافت بورسیه تحصیلی

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

برای دریافت بورسیه تحصیلی در هر مقطعی شما نیازمند شرایط خاصی هستید که در ادامه به بررسی هر مورد می پردازیم.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان

اسکولارشیپ های دبیرستان در کانادا برای دانشجویان بین المللی بسیار کم اما در دسترس هستند. تعدادی از دبیرستان ها، بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. تعدادی از بورسیه های پرطرفدار دبیرستان TD Scholarship برای Community Leadership, Loran Award, Centennial Scholarship هستند.

بورسیه تحصیلی برای متقاضیان مقطع لیسانس

بورسیه های مقطع undergrad برای دانشجویان بین المللی در کانادا زیاد است. تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بعد از دبیرستان وارد کانادا می شوند. اغلب آنها برای اسکولارشیپ یا بورسیه ها درخواست می دهند. بورسیه ها یا اسکولارشیپ های دولتی، دانشگاه و سازمان های خصوصی برای دانشجویان بین المللی در مقطع لیسانس در دسترس است.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

کانادا بورسیه های دولتی متعددی برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است. دانشگاه ها و سازمان های خصوصی بورسیه های متعددی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیشنهاد می دهند. تعدادی از این بورسیه ها بسیار معتبر هستند و به افرادی با سوابق تحصیلی بسیار عالی در رشته های مختلف تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکترا

به اغلب دانشجویان بین المللی با سوابق تحصیلی عالی در رشته خود، هر ساله بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا تعلق می گیرد. اغلب این بورسیه های تحصیلی پوشش کامل هزینه شهریه، هزینه های خوابگاه، کمک هزینه ماهیانه زندگی، بیمه درمانی، حتی بلیط هواپیما و … را شامل می شود.

 

شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا

شرایط خاصی برای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. اغلب این بورسیه ها توسط دولت استانی، کالج ها یا دانشگاه های خصوصی، دولت فدرال و سازمان های خصوصی ارائه می شوند.

معیارهای لازم برای دریافت بورسیه ها، متفاوت است، اما ممکن است بتوانید واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی که برای دانشجویان بین المللی کانادا در دسترس است، در صورت داشتن شرایط زیر باشید:

 • نشان دادن سوابق تحصیلی عالی
 • نامه پذیرش از کالج یا دانشگاه کانادایی
 • نشان دادن پتانسیل و توانایی رهبری
 • مشارکت در فعالیت های فوق برنامه و داوطلبانه
 • مشارکت در انجمن ها و گروه های محلی
 • تجربیات حرفه ای و شغلی
 • عضویت در سازمان های مشخص
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • حوزه تخصصی تحصیل

 

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا

این شرایط با توجه به نوع بورسیه و سازمان متفاوت است. اما به طور کلی تمامی بورسیه های تحصیلی الزاماتی را برای متقاضیان تعیین می کنند که عبارتند از:

سوابق تحصیلی عالی

اغلب بورسیه های تحصیلی دانشجویان بین المللی در کانادا به سوابق تحصیلی عالی دانشجویان نیاز دارند. به عنوان یک دانشجوی بین المللی که برای اسکولارشیپ در کانادا درخواست می دهد، باید نمرات بالا در مقاطع دیپلم و فوق دیپلم داشته باشید.

مهارت زبان

باید مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنید تا در کالج یا دانشگاه کانادایی پذیرفته شده و اسکولارشیپ دریافت کنید؛ می توانید در آزمون هایی مانند آیلتس یا تافل شرکت کنید.

تمکن مالی

باید تمکن مالی مورد نیاز که از طریق اسناد پشتیبانی مانند اظهارنامه های بانکی و مالیاتی نشان داده می شود را ارسال نمایید. در صورتی که برای بورسیه های تحصیلی نیاز محور یا اسکولارشیپ need-based درخواست می دهید، ارائه این مدارک ضروری هستند.

فعالیت های فوق برنامه

برای برخی اسکولارشیپ ها در کانادا لازم است درگیر فعالیت های فوق برنامه شوید که می تواند فعالیت های داوطلبانه، کارهای جمعی و سایر فعالیت ها در چارچوب معیارهای بورسیه تحصیلی باشد.

 

بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

دولت کانادا، دانشگاه ها، سازمان های خصوصی و سایر موسسات بورسیه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این بورسیه های تحصیلی معمولا بر مبنای سوابق تحصیلی، پتانسیل رهبری و کمک مالی اعطا می شوند.

جدول زیر تعدادی از بورسیه های تحصیلی در دسترس کانادا برای دانشجویان بین المللی را نشان می دهد:

نام اسکولارشیپ اعطا می شود به میزان اسکولارشیپ
Vanier Canada Graduate Scholarship دانشجویان مقطع دکترا از تمامی رشته ها ۵۰.۰۰۰ دلار کانادا در سال به مدت ۳ سال
Ontario Trillium Scholarship دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در مقطع دکترا در انتاریو ۴۰.۰۰۰ دلار کانادا برای ۴ سال
NSERC Post Graduate Scholarship دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در رشته های علوم پایه و مهندسی ۱۷.۵۰۰ دلار کانادا در سال و برای ۴ سال
Trudeau Scholarship دانشجویان در حال تحصیل مقطع دکترا در رشته های علوم انسانی و اجتماعی ۶۰.۰۰۰ دلار کانادا در سال و برای ۴ سال
York International Scholarships دانشجویان دانشگاه یورک ۵۰.۰۰۰ دلار کانادا در سال برای ۴ سال
SSHRC Doctoral Fellowship دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در رشته های علوم انسانی و اجتماعی ۳۵.۰۰۰ دلار کانادا در سال برای ۴ سال
CIHR Doctoral Awards دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در رشته های علوم بهداشت و درمان ۳۵.۰۰۰ دلار کانادا در سال و برای ۳ سال
CSS Masters Awards دانشجویان کارشناسی ارشد ۱۷.۵۰۰ دلار کانادا برای یک سال
Mitacs Accelerate دوره کارآموزی تحقیقاتی برای دانشجویان بین المللی تحصیلات تکمیلی ۱۵.۰۰۰ دلار کانادا در ماه برای ۴ ماه

 

نحوه ارسال درخواست بورسیه از دانشگاه های کانادا

گروه مهاجرتی افق ماندگار نماینده دانشگاه ها و کالج های دولتی و خصوصی زیادی در کانادا ست که با توجه به همین موضوع می تواند برای شما با توجه به دانشگاه، کالج و رشته انتخابی خودتان، بورسیه تحصیلی یا اسکولارشیپ با عنوان تخفیف شهریه دریافت کند. این تخفیف شهریه تحت عنوان Partial fund در کشورهای مختلف شناخته می شود که یکی از انواع اسکولارشیپ است.

 

سوالات متداول:

 • نحوه اخذ بورسیه های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین المللی به چه صورت است؟

کانادا مجموعه ای از بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در مقاطع بالاتر ارائه می دهد. محبوبترین و آسانترین راه اپلای برای اسکولارشیپ از طریق برنامه اسکولارشیپ بین المللی ارائه شده توسط دولت کانادا ست. دانشگاه ها و سازمان های مختلف نیز بورسیه های زیادی ارائه می دهند.

 • نحوه دریافت بورسیه فول فاند در کانادا به چه صورت است؟

باید برای بورسیه های تحصیلی فول فاند در دسترس کانادا جستجو کنید و برای مناسبترین آنها درخواست دهید. باید تمامی مدارک مورد نیاز که از جانب ارائه کنندگان اسکولارشیپ درخواست می شود را ارسال و تمامی معیارهای مورد نظر را داشته باشید.

 • چه معدلی برای اسکولارشیپ های کانادا مورد نیاز است؟

بورسیه های تحصیلی مختلف معیارهای پذیرش متفاوتی دارند. باید معدل بالایی داشته باشید تا واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی شوید. در اغلب موارد، دانشگاه ها و کالج های کانادایی معدل یا GPA حداقل 3 یا معادل آن در مقاطع دیپلم و بالاتر را از شما می خواهند.

 • می توانم از طریق آیلتس در کانادا بورسیه تحصیلی دریافت کنم؟

اغلب دانشگاه ها و کالج های کانادایی به نمره آیلتس برای تایید مهارت زبان انگلیسی شما نیاز دارند. بنابراین، نمره آیلتس فاکتوری ضروری در اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین المللی است. اما تنها عاملی نیست که ارائه دهندگان اسکولارشیپ به دنبال آن هستند.

 

نتیجه گیری نهایی

تحصیلات در مقاطع بالاتر در کانادا فرصتی عالی برای دستیابی به افق های وسیعتر و کسب تجربیات ارزشمندی است که می توانید در زندگی حرفه ای خود به آن دست یابید. اکنون با دانستن نحوه اخذ اسکولارشیپ جهت ادامه تحصیل در کانادا و اطلاعاتی که کسب کردید، می توانید گام های ضروری را بردارید و خود را واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کنید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره نحوه دریافت بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های سراسر دنیا نیاز دارید، با شماره های ۰۵۱۳۱۰۷۱ تماس بگیرید.

چنانچه مهاجرت تحصیلی هدف شماست و فکر می کنید شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی را ندارید با شماره های ۰۹۱۲۰۹۲۰۲۶۸ و ۰۵۱۳۱۰۷۱ تماس بگیرید. کارشناسان ما مشاوره متناسب با شرایط شما را در اختیارتان می گذارند.

وبسایت governorsindh.info یک مرجع عالی برای پیدا کردن بورسیه های تحصیلی مختلف از دانشگاه های جهان متناسب با رشته تحصیلی و وضعیت شما می باشد.

1 دیدگاه دربارهٔ «بورسیه تحصیلی کانادا»

 1. بازتاب: تحصیل در کانادا – گروه مهاجرتی افق ماندگار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *