گروه مهاجرتی افق ماندگار

دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا

کار پس از تحصیل در کانادا

مهم ترین برتری تحصیل در کانادا را نسبت به سایر کشور ها می توان امکان کار پس از تحصیل و همچنین امکان دریافت اقامت دائم پس از آن دانست. این قانون در جهت حفظ نیروهای تحصیل کرده در خاک کانادا اجرا می شود که در ادامه ی این مقاله از گروه مهاجرتی افق ماندگار به بررسی آن می پردازیم.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع ارشد در کانادا هست، شما مطمئناً با سوالاتی در رابطه با جستجوی کار بعد از فارغ التحصیلی و بهترین و مطمئن ترین مسیر برای اخذ اقامت دائم در کانادا روبرو خواهید شد.

ادامه مطلب را بخوانید تا درباره PGWP، مزایای آن، شرایط دریافت این مجوز، نحوه اپلای و اینکه چرا اخذ این مجوز ارزش دارد تا در کانادا اقامت داشته باشید، اطلاعاتی کسب کنید.

مروری بر مجوز کار بعد از تحصیل یا PGWP کانادا

PGWP نوعی مجوز کار باز ( Open Work Permit ) است که با آن فارغ التحصیلان بین المللی می توانند برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنند. یک مجوز کار باز، مجوزی است که در آن شغل خاصی قید نشده؛ به دلیل عدم محدودیت در شغل یا کارفرما، شما نیازی به موارد زیر هنگام اپلای برای مجوز کاری نخواهید داشت:

 • LMIA یا ارزیابی اثرات بازار کار
 • نامه پیشنهاد شغلی از کارفرما

PGWP حداقل برای 8 ماه و حداکثر برای 3 سال معتبر است. عوامل تعیین کننده طول دوره PGWP بستگی به طول دوره برنامه شما دارد. برای دانشجویان خارجی که فاقد تجربه کاری ارزشمند کانادایی هستند، برنامه PGWP فرصتی ارزشمند است تا تجربه کاری حرفه ای کانادایی کسب کنند.

 

طول دوره PGWP کانادا

با توجه به طول دوره آموزشی، دولت کانادا موارد زیر را در وبسایت خود منتشر کرده است:

 • اگر طول برنامه تکمیل شده زیر 8 ماه است، متقاضی شرایط اخذ PGWP را ندارد.
 • اگر طول برنامه تکمیل شده بین 8 ماه و کمتر از 2 سال باشد، PGWP با طول دوره آموزشی متناسب خواهد بود. به عنوان مثال، اگر طول دوره آموزشی به صورت رسمی 16 ماه باشد، مجوز PGWP  شما به مدت 16 ماه خواهد بود.
 • اگر طول دوره آموزشی شما بیش از 2 سال باشد، PGWP به مدت ۳ سال به شما اعطا خواهد شد. به این معنی که حتی اگر دوره آموزشی شما 3 یا 4 ساله باشد، همچنان واجد شرایط PGWP با تاریخ انقضایی خواهید بود که بیش از 3 سال نیست.

شرایط مورد نیاز برای PGWP کانادا

معیارهای لازم برای اخذ PGWP کانادا به صورت زیر است:

 • متقاضی باید حداقل ۱۸ ساله باشد.
 • درخواست PGWP باید 90 روز قبل از اتمام برنامه تحصیلی، توسط متقاضی ارسال شده باشد.
 • داوطلب باید در زمان درخواست برای PGWP دارای مجوز تحصیلی معتبر باشد.
 • دوره آموزشی حداقل باید ۸ ماه باشد.
 • برنامه متقاضی باید یکی از برنامه های آموزشی “آکادمیک، کارآموزی یا حرفه ای” از موسسه آموزشی واجد شرایط (DLI) باشد. این برنامه باید بخشی از برنامه اخذ مدرک، دیپلم یا گواهینامه باشد. اغلب موسسات آموزشی در کانادا واجد شرایط DLI شدن هستند.
 • متقاضی که دارای وضعیت یک دانشجوی تمام وقت در کانادا باشد مشمول درخواست PGWP است.
 • فرد باید ریزنمرات و یک نامه رسمی از موسسه آموزشی تایید شده (DLI) که دوره تحصیلی خود را در آن گذرانده است، ارسال نماید تا نشان دهد تمامی مدارک مورد نیاز برنامه برای تکمیل موفقیت آمیز دوره، تایید شده است. این مدارک باید در درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا PGWP گنجانده شود.

طبق اطلاعات استخراج شده از وبسایت کانادا ویزا، متقاضی باید از یکی از انواع موسسات آموزشی زیر فارغ التحصیل شده باشد:

 • موسسات کاردانی دولتی
 • کالج
 • دانشگاه
 • دانشکده فنی یا بازرگانی
 • CEGEP در کبک
 • دانشکده های کاردانی خصوصی (در کبک) که تحت قوانین مشابه دانشگاه های دولتی در کبک فعالیت می کنند.
 • دبیرستان خصوصی یا دبیرستان دارای مدرک فوق دیپلم (در کبک) که برنامه های واجد شرایط 900 ساعت یا بیشتر را ارائه می دهد و منجر به صدور دیپلم حرفه ای (DEP) یا گواهی حرفه ای تخصصی (ASP) می شود.
 • دانشکده های خصوصی کانادا می توانند طبق قانون استانی مدرک اعطا کنند، اما فقط در صورتی که دانشجو در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کرده باشد که منجر به دریافت مدرکی مطابق با مجوز استان شود.

در کبک، فارغ ‌التحصیلان برنامه‌ های آموزش حرفه ‌ای و کار آموزی معیارهای دیگری دارند که توسط IRCC مشخص شده است.

متقاضی ممکن است همچنان واجد دریافت مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی یا PGWP باشد، اگر:

 • در آخرین ترم تحصیلی فقط یک برنامه پاره وقت دنبال شده باشد
 • گپ تحصیلی مجاز کمتر از ۱۵۰ روز باشد.
 • متقاضی، دوره تحصیلی مورد نظر را (به دلیل پاندمی کوید ۱۹) به صورت مجازی یا خارج از کشور گذرانده باشد.

مدارک مورد نیاز PGWP کانادا

در اغلب موارد، درخواست PGWP باید به صورت آنلاین داده شود. هنگام درخواست، مدارک زیر را آماده داشته باشید:

 • مدرک تحصیلی یا دیپلم
 • نامه رسمی فارغ التحصیلی از دانشکده شما
 • ریزنمرات رسمی از کالج

متقاضی تنها زمانی می تواند درخواست خود را عنوان کند که LoC یا نامه فارغ التحصیلی در دسترس باشد. موسسه آموزشی تایید شده یا DLI تنها زمانی نامه فارغ التحصیلی را صادر می کند که متقاضی تمامی مولفه ها و الزامات برنامه را گذرانده باشد.

ددلاین درخواست PGWP 6 ماه یا 180 روز از تاریخ اخذ ریز نمرات و نامه فارغ التحصیلی از DLI مورد نظر شماست. به طور کلی، برای درخواست آنلاین، 109 روز زمان می برد تا آژانس های دولتی درخواست PGWP را پردازش کنند.

 

مزایای PGWP کانادا

مهمترین مزیت PGWP این است که به دارندگان PGWP اجازه می دهد تا در زمینه موضوع مشخصی که مهارت دارد، تجربه کاری کسب کند. این موضوع زمانی که دانشجو برای اقامت دائم یا PR درخواست و واجد شرایط سیستم اکسپرس اینتری کانادا باشد، عاملی تعیین کننده است.

دوما، کارفرمایان کانادایی از مزیت های PGWP بهره می برند چرا که به آنها کمک می کند تا از روند LMIA پرهزینه و سخت جلوگیری کنند که لازمه آن اثبات این موضوع بود که کارفرمای کانادایی تمام تلاش خود برای استخدام یک فرد کانادایی جهت شغل مورد نظر را انجام داده اما قادر به پیدا کردن شخص مناسب نبوده است.

موضوع جالب دیگر درباره PGWP این است که مهاجر کانادایی که هم مجوز تحصیلی و هم ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی را دارد، برای مقیم دائم کانادا شدن در اولویت است چرا که مزایای شغلی قوی مانند دستمزد بالاتر نسبت به سایر مهاجران را نشان می دهد. بر طبق گزارش خدمات آموزش جهانی سال 2019، مهاجران با تجربه، قبل از PR یا مقیم دائم شدن به عنوان یک دانشجو یا مقیم موقت مزایای استخدام قوی تری در مقایسه با سایر مهاجران نشان می دهند.

مفید برای شما: صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به کانادا

نتیجه گیری

ارزشش را دارد که به گزینه PGWP کانادا فکر کنید مخصوصا اگر متقاضی اقامت دائم کانادا از طریق مسیر اکسپرس اینتری باشید. اگر سوالی دارید یا نیاز به هر گونه راهنمایی در زمینه اپلای برای PGWP دارید، گروه مهاجرتی افق ماندگار با شماره های زیر در خدمت شماست؛ از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید:

۰۵۱۳۱۰۷۱

۰۹۱۲۰۹۲۰۲۶۸

جهت اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی اینستاگرام موسسه مهاجرتی افق ماندگار را دنبال کنید.

سوالات متداول

اگر طول مدت دوره آموزشی من 6 ماه باشد و 10 ماه زمان ببرد تا آن را تمام کنم، آیا واجد شرایط دریافت PGWP می شوم؟

نه، طول دوره PGWP بستگی به طول دوره آموزشی رسمی شما دارد. در این مورد، مدت زمان رسمی 6 ماه است و بنابراین متقاضی برای دوره PGWP واجد شرایط نیست.

من دو دوره آموزشی را به اتمام رسانده ام. آیا می توانم یک PGWP توسعه یافته مطابق با طول ترکیبی هر دو برنامه دریافت کنم؟

در صورتی که متقاضی بیش از یک برنامه را گذرانده باشد، ممکن است بتوانید برنامه تحصیلی کانادایی خود را برای دریافت PGWP ترکیب کنید تا زمانی که معیارهای واجد شرایط بودن برآورده شوند و هر دو دوره به صورت جداگانه، بیش از 8 ماه طول بکشند.

من در تاریخ 11 دسامبر فارغ التحصیل شدم. اما موسسه نامه فارغ التحصیلی را به من در تاریخ 30 دسامبر داده است. می توانم برای PGWP از تاریخ 11 دسامبر درخواست دهم؟

خیر، تنها بعد از تاریخ 30 دسامبر و به محض دریافت نامه فارغ التحصیلی می توانید برای PGWP درخواست دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *